Administrator
by on February 23, 2020
16 views

Międzynarodowy Dzień Kobiet to jedno z tych świąt, których datę pamiętamy nawet obudzeni nagle w środku nocy. Gorzej z pamięcią o celach tej inicjatywy.

Tego dnia tysiące organizacji kobiecych na całym świecie głośno powtarzają swoje postulaty, zwracają uwagę na problemy i chwalą się osiągnięciami. To święto, mające ciekawą i burzliwą historię, w wielu krajach jest dniem wolnym od pracy – m.in. w Rosji, Bułgarii i na Ukrainie.

Dzień Kobiet w 2019 roku obchodzony jest pod hasłem „Balance for Better”. Organizatorzy podpowiadają, jak przyczynić się do kreowania bardziej zrównoważonego świata: warto mówić o osiągnięciach kobiet i reagować na stereotypowe postrzeganie płci.

W 1910 roku Druga Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dlaczego na święto kobiet wybrano właśnie dzień 8 marca?

Pomysłodawczynią Międzynarodowego Dnia Kobiet była niemiecka socjalistka Klara Zetkin (1857-1933), która od długiego czasu pozostawała pod silnym wrażeniem działań kobiet z Socjalistycznej Partii Ameryki. To Amerykański Narodowy Dzień Kobiet ustanowiony przez tę partię zainspirował Zetkin do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zgłoszona przez nią propozycja została jednogłośnie przyjęta na kongresie, ale żadna konkretna data nie została zaproponowana.

Dlaczego więc właśnie 8 marca?

Strajk pracownic fabryki tekstylnej

Na datę złożyło się kilka wydarzeń z udziałem kobiet. Pierwszym był strajk 5000 pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1857 r. w Nowym Jorku domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące szwaczki w fabryce. Wybuchł pożar, który pochłonął życie 129 przebywających w środku kobiet.

20 lutego 1908 r. aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej zorganizowały na pamiątkę tamtego wydarzenia demonstrację, głosząc hasła walki o poprawę politycznych i ekonomicznych praw kobiet oraz przyznania kobietom prawa do udziału w wyborach. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

Posted in: Society